Yurt dışı seyahatlerinde en can sıkıcı konudur vize. Özellikle kısa süreli veriliyor olması, hemen her seyahat için başvuru yapmak zorunda kalmak, zorunlu olmayan seyahatlerimizi iptal etmemize bile sebep olabiliyor.

Uzun süreli vize almak aslında çok kolay bir iş değil. Ama imkansız da değil.  Uzun süreli vize alabilmek için ne yapmak gerektiği konusunda bazı ipuçları versek de kesin uzun süreli vize alınacağını düşünmeyin. Her şey aslında konsolosluk yetkilisinde.
Uzun süreli vize almak için yapılması gerekenler.

  • Vize işlem sürecinde en önemli husus banka hesabı. Seyahatinizi kapsayacak tutarın hesabınızda olması önemli. Yalnız bazı başvurularda hesapta para yokken gerektiği kadar para aktarıp ekstre alınıyor. Son 3 aylık banka hesap ekstresi istenmesinin sebebi, istikrarlı bir şekilde hesabınızda para olup olmadığının belirlenmesi için. Pek fazla para giriş çıkışı olmayan bir hesaba tek kalemde yüklü bir yükleme yapıp ekstre almak, paranın borç alındığını düşündürüyor. Bu da kısa süreli vizeye sebep olur.
  • Çok fazla seyahat etmeyen kişilerin de uzun süreli vize alması zor. Bir vize alınmış ve o vizenin başlamasıyla beraber yurt dışına çıkılmış, ama sonra hiç gidilmemiş. Geriye kalan vize süresi boşa geçmiş. Böyle bir durumda konsolosluklar uzun süreli vizenin gereksiz olduğunu düşünebilirler.
  • Uzun aralıklarla vize almak. Mevcut vizenizin bitişinden hemen sonra başvuru yapmak uzn süreli vize alınmasında etkilidir. Tabi mevcut vizeniz uzun süre seyahat etmeden boşa geçmişse pek işe yaramayabilir. Oysa vizenizle birkaç defa seyahat edip, vize bitiminde hemen yeni vizeye başvurmanız, sizin fazlaca seyahat yapacağınızı gösterir. Böyle bir durumda uzun süreli vize almanız kolaylaşır.
  • Vizenin usulüne uygun kullanılması. Hangi ülkeden vize alındıysa ilk o ülkeye giriş yapılması önemlidir. Aksi halde sonraki vizenizde sadece seyahatinizi kapsayacak kadar vize verilebilir, hatta red bile alabilirsiniz. İlk girişinizi vize aldığınız ülkeye yaptınız, ama sonrasında başka bir ülkede birden fazla giriş çıkış yaptıysanız, sonraki vizenizin hangi ülkeden başvurulması gerektiği konusunda güvenilir bir uzman desteği gerekir.

Bu ve bunlara benzer birçok sebep, uzun süreli vize almanızı kolaylaştırır. Tabi son kararın konsoloslukta olduğunu unutmamak gerekir.