Gelişen piyasa koşulları, değişen tatil tercihleri ve yeni yerler görme istekleri, yurt içi ve yurt dışında ulaşım ve konaklama taleplerinin atmasına sebep oluyor. Talebin artması da fiyatların yükselmesiyle aynı orantıda.

 

Peki seyahat maliyetleri nasıl düşürülür? Tabi ki düşük maliyetlerle seyahat etmek de mümkün.

Öncelikle seyahatleri 2 grupta ele alalım.

 

1.       İş seyahati : pek fazla esneklik payı olmasa da yine de bütçeli seyahat edilebilir. Önemli olan yapılacak işe harcanacak para değer mi?

2.       Özel seyahat : kişinin kendi tercihine bağlı olduğu için seyahat tarihlerinde esneklik yapılabilir. Bu sayede çok daha uyguna seyahat etmek mümkün olur.

 

Seyahatler planlanırken uçak bileti ile otel konaklamasını bütün olarak ele almak gerekir. Bazen 1 gece fazla otel parası ödemek, uçak biletinden daha fazlasını kazanmayı sağlayabilir. Tabi bunun için kesinlikle uzman destek almak gerekir. Özellikle iş seyahati planlarken internet 20-30 TL daha ucuz diye tercih edilmemelidir.

 

Fuar, kongre, festival gibi özel dönemlerde seyahat etmeniz gerekirse; seyahatinizi 3-5 ay öncesinden planlamak faydalı olacaktır. Eğer seyahat tarihlerinizde değişiklik olma ihtimali varsa, biraz daha fazla para ödeyerek esnek promosyon bileti almanız gerekir. Aksi halde ufak bir plan değişikliğinde ödediğiniz tüm bilet parası yanabilir.

 

Gitmeyi düşündüğünüz şehirdeki havalimanlarının, gitmek istediğiniz bölgeye mesafesi ve ulaşımını iyi araştırmanız gerekir. İstanbul’da Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’nı ele aldığımızda konu daha anlaşılır hale gelebilir. Diğer bir örnek ise Londra. Heatrow havalimanı uçuşları genellikle daha pahalıdır. Buna alternatif olarak Gatwick havalimanı uçuşları daha uygundur. Yalnız Gatwick Havalimanı ile şehir merkezi 30 dk. mesafede ve tek yön için ciddi paralar ödemeniz olası.

 

Konaklama konusunda şehir merkezi oteller her zaman pahalıdır. Şehir merkezine yakın ve en önemlisi ulaşımı rahat olması maliyeti düşürmek için yeterli. Bazen 4 yıldızlı bir otel daha pahalı olmasına rağmen 3 yıldızlı uygun bir otel daha kaliteli ve konforlu olabiliyor. Bunun mukayesesi için de uzman destek çok önemlidir. Fuar, konferans, festival gibi dönemlerde iptal şansı tanıyan otel çok azdır. Yalnız bulursanız kaçırmayın hemen ön rezervasyon yaptırın. Otel seçimi konusunda otelin hizmetleri de çok önemlidir. Hiçbirimiz internetsiz yapamıyoruz maalesef. Bazı otellerde wifi ücretli olduğu düşünülürse, bazen çok az bir fiyat farkı var diye aldığınız otelden çıkış yaparken sürpriz bir ekstre ile karşılaşabilirsiniz.